Cake fail… 14. July 2015

 Blueberry milkshake

 Miso soup, rice with nori and katsuobushi

 A failed chocolate red currant cake. First of all the jam was way too sweet, secondly the chocolate I used for the cake was awful. See the white-ish stuff on top of the cake? That’s a layer of fat that came from the chocolate. I tried to scrape most of it off, but it wasn’t much help… the entire cake tasted like a pile of too sweet grease 😦 Ew.
Note to self: never again buy Kalev’s baking chocolates, they suck! I only got them, because they were slightly cheaper than my usual brand and I thought I should try and save some money…

*

I should look into what actually qualifies as a smoothie or a milkshake etc. I use a blender to make both and have always figured that a smoothie consists mostly of fruits/veggies with some added juice maybe and a milkshake was if I added milk to a berry/fruit smoothie and if I added ice cream to it, it would become an ice cream shake. Is that correct? I feel like it makes sense in my head, but weather it’s actually true I have no idea xD

2 thoughts on “Cake fail… 14. July 2015

 1. bikabuka says:

  Olen tähele pannud jah et see nii nimetatud backing chocolate on mmidagi jurat. Et paljalt ta süüa ei kõlba ning kuis sa siis selle veel oma koogi sisse paned kui kook on emajaolt šokolaadist. Et jah parem ikka kasutada šokolaadi mida ise ka sööd. Ma ka korra kaks olen seda spets šokolaadi kasutanud ning see ka kõikk lihtsalt osta tume šokolaad kui tarvis. Kuigi jah siin need nn chocolate chips asjad on ka ok kuna jälle saab neid lihtsalt pakist süüa ja maitsevad ok.

  Like

  • annika says:

   Osad küpsetusšokolaadid on täitsa okei, ma tavaliselt ostan seda Fazeri oma. Aga jah, Kalevi oma niisama ka ei olnud hea süüa, aga Fazeri omad jällegi sobivad niisama ka süüa. Üks kord aastatid tagasi ma tegin mingi tavalise Kalevi shokolaadiga muffineid… vist oli mingi Nurr või Anneke ja siis ka muffinid läksid täitsa lörri. Kalev on jura. Nii kahju muidugi, et tuleb välismaiset ja kallimat kraami osta, aga mis teha.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s